Logo Loading

DOMAİN TESCİL

Web tasarımdan önceki ilk adım alan adı (domain name) tescil edilmesidir. Bunu marka tescili gibi düşünürseniz; haklarını satın aldığınız alan adını belirli bir süreliğine kendi adınıza kiralıyorsunuz. Bu süre boyunca o alan adını sizden başkası kullanamıyor. Bu alan adını tescil ettirdiğinizde, web sitenizi kurabileceğiniz internetten bir yer (alan) satın almış oluyorsunuz.

En çok tercih edilen domain (alan adı) uzantısı “.com”dur. Fakat marka tescili aşamasından sonra, diğer uzantıların farklı kişiler tarafından tescil ettirilmesi durumunda kurumunuz açısından bu rahatsız edici bir durum teşkil edebilir. Çünkü aynı alan adının farklı uzantılara sahip domainleriyle kurulan diğer firmalar, markanıza rakip olmasalar bile hedef kitlenizin size ulaşmasını zorlaştırabilir.

Bazı ccTLD ve özel alan adı uzantılarında (.co, .ca, .pro, .es, .ru, us, eu gibi ) tescil sırasında belge ibraz mecburiyeti bulunmazken tescil sonrasında özel markaları ve alan adı uzantısının ait olduğu ülkedeki hak sahiplerini koruma adına belge talep edilebilmektedir. Belge ibraz edilememesi halinde alan adı tescil işlemi iptal edilecektir.

Alan adınızın tescil süresinin bittiği tarihten sonra sırasıyla yenileme ve geri kurtarma periyoduna girer. Bu periyotlarda alan adınız için hiç yenileme/kurtarma yapmadığınız taktirde alan adı üzerindeki hakkınız düşer ve alan adınız 3. kişiler tarafından tescil edilebilir.

Alan adı transferi ya da Domain Transferi bir başka tescil firmasındaki alan adı tescil servisinin bir diğer firmaya aktarılması işlemidir. Transfer işlemi gerçekleştikten sonra alan adınızın yönetimini artık yeni tescil sağlayıcınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. Bu servisler ilk olarak ABD hükümeti ile yapılan sözleşme gereği İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) ve diğer kurumlar tarafından gerçekleştiriliyordu.

Whois bilgileri varsayılan ayar olarak anonim erişime açık durumdadır. Dilerseniz ile alan adınız sorgulandığında kimlik bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Bu servis SUFA MEDYA tarafından ücretsiz sağlanmaktadır.